



Vintage 70s Winter Coat in Brown Faux Fur
129.00 €
1 in stock
Description
Step into the wild side with this 70s vintage coat. Soft faux fur, warming up your heart and soul as only the fabulously fuzzy fashion of the disco era can. We replaced the buttons with funky silver ones to add some modern vibes.
Features:
– two pockets
– button closure
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Fur |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 100 cm / 39.0" |
Related products
-


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart