



Reworked Vintage Denim Jacket 90s Feminist Embroidery Coat
59.00 €
1 in stock
SKU: 21932
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Pale denim jacket straight from shiny 90s with front button closure and two pockets. We hand-embroidered a feminist nude graphic on its back. It’s an oversized, unisex piece that fits more sizes. Please check the exact measurements!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | Oversized |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
170
| shoulder | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 46 cm / 17.9" |
| sleeves | 56 cm / 21.8" |
| length | 58 cm / 22.6" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart