




Vintage Y2K Off Shoulder Top in Blue Denim
39.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage blouse is the blue long-sleeved time capsule that will have you channeling your inner early 2000s diva like it’s nobody’s business!
Features:
– 100% cotton
– deadstock
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Denim |
Our model, Noemi is 177 cm / 69.0" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| armpit to armpit (min) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 58 cm / 22.6" |
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 36 cm / 14.0" |
Related products
-


Vintage Shirt 70s Weird Flower Print Top in White Purple
29.00 € Add to cart -


Vintage Silk Blouse Y2K Reworked Ruched Top in Purple
49.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 80s Reworked Butterfly Wing Shirt in White
49.00 € Add to cart -


Vintage 30s Antique Peasant Blouse in White Cottagecore
79.00 € Add to cart