





Vintage Y2K Leather Racing Jacket in Pink by Isaco
129.00 €
1 in stock
SKU: 29462
Category: Coats & Jackets
Tags: 2000s style clothing, leather coat, racing jacket, y2k grunge clothes, y2k vintage fashion
Description
This pastel pink Y2K vintage real leather racing jacket will make you feel like you’re zooming through the early 2000s. It’s the coolest piece to add some speed to your style.
Recommended size: EU 36-38.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
isaco
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Read more