




Vintage Y2K Leather Coat in Black Matrix Grunge
89.00 €
1 in stock
SKU: 29017
Category: Coats & Jackets
Description
This Y2K vintage leather coat is the ultimate bad boy (or girl) garment. Channel your inner rebel and strut the streets of the 2000s with some serious badass vibes.
Features:
– two pockets
– button closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Rita is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 57 cm / 22.2" |
|---|---|
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart