



Vintage Blazer 70s Minimalist Preppy Wool Jacket in Black
44.00 €
1 in stock
SKU: 27798
Category: Coats & Jackets
Description
70s vintage preppy black blazer looking for its new owner. It’s made of pure wool and comes with two pockets and a button closure. It’s fully lined. Grab your daily dose of sustainable vintage fashion!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | L |
| Components | wool |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Wool |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| length | 63 cm / 24.6" |
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more