




Vintage Jacket 90s Gorpcore Windbreaker Coat
37.00 €
Out of stock
SKU: 23206
Category: Coats & Jackets
Description
Get rid of freezing to death on chilly autumn nights with the vintage jacket presented here. Featuring a silver O-ring zip, two side pockets and pure gorpcore vibes. It’s an absolute wardrobe staple straight from the 90s and it’s still in great condition. Fits more sizes depending on the desired look, so please check the measurements.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Parka |
| Featured material | Mixed |
delmod
Our model, Anna is 167 cm / 65.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: D40
| shoulder | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Read more -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Read more