





Vintage 70s French Maid Slip Skirt in Beige
32.00 €
1 in stock
SKU: 32949
Category: Skirts
Tags: 70s vintage fashion, balletcore aesthetic, fairycore, frilly midi skirt, lace hem underskirt, lace slip skirt, low rise skirt, made in Canada, y2k grunge outfit
Description
This 70s vintage slip skirt by French Maid is a beige masterpiece, ready to take you on a journey back to when disco ruled. Made in Canada, this midi marvel will have you strutting like you’re on a retro runway!
Features:
– 100% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | One size |
| Components | nylon |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Nylon |
French Maid
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Labelled size: L
| waist (seam to seam) (min) | 33 cm / 12.9" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 45 cm / 17.6" |
| length | 62 cm / 24.2" |
Related products
-


Vintage Skirt 80s Sealife Fish Printed Cotton Midi
27.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s glam high waist pencil skirt black silver
29.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage Pencil Skirt 80s Pastel Floral Button Front Mini
24.00 € Add to cart