





Reworked Vintage 60s Rust Dyed Lace Girdle Skirt in Beige
99.00 €
1 in stock
SKU: 32528
Categories: Skirts, Reworked Vintage
Tags: 60s vintage fashion, corset skirt, girdle skirt, handmade, hosiery suspenders, lace doily, lace skirt, reworked, rust dyeing, tiered cotton midi, upcycled clothes, whimsigoth
Description
This reworked 60s vintage midi skirt is made out of a time-traveling lace doily, a girdle and a cotton skirt. We rust-dyed and overdyed after sewing them togethes.
Features:
– reworked
– cotton skirt
– rust dyed detail
– vintage doily
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| waist (seam to seam) (min) | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 41 cm / 16.0" |
| length | 65 cm / 25.4" |
Related products
-


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Psychedelic Garden Midi Skirt
29.00 € Add to cart -


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Add to cart