

Vintage 80s Leather Trousers in Black
59.00 €
1 in stock
SKU: 32466
Category: Trousers & Jeans
Tags: 80s vintage fashion, 90s grunge outfit, black leather pants, chunky trousers, European vintage, high waisted pants, minimalist look, punk style, real leather
Description
These 80s vintage black leather pants are the rebellious lovechild of punk style and minimalist look, perfect for when your wardrobe needs a high-waisted attitude adjustment.
Features:
– real leather
– five pockets
– zip closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XS |
| Featured style | Carrot |
| Featured material | Leather |
| waist (seam to seam) | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Read more