



Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 €
Out of stock
SKU: 20335
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Absolute wardrobe-staple grey trousers from the 90s. It’s a nice high-waisted style with zip closure and two pockets. It survived in flawless condition. Made of the comfiest stretchy fabric.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Mixed |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S. This is shown clipped on her, so please double check measurements!
Machine wash cold
| waist | 77 cm / 30.0" |
|---|---|
| hip | 110 cm / 42.9" |
| length | 107 cm / 41.7" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart