







Vintage Y2K Wide-Leg Jorts in Mud Wash Blue
59.00 €
1 in stock
SKU: 31527
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s vintage style, boyfriend shorts, denim jorts, low rise pants, mud wash denim, wide leg capri jeans, y2k grunge clothing
Description
These Y2K vintage wide leg jorts by Rags Industry are the mud wash denim dreams you didn’t know you needed until now!
Recommended size: EU 34-36
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Rags Industry
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 44 cm / 17.2" |
Related products
-


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart