



Vintage Y2K Wide Leg Cargo Trousers in Khaki Mud Green
34.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage cargo trousers are the ultimate blend of techwear and fairycore grunge.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart