


Vintage Y2K Studded Flared Bootcut Jeans in Grey
49.00 €
1 in stock
SKU: 29350
Category: Trousers & Jeans
Description
Get ready to return to the days of velour tracksuits and Myspace with these Y2K vintage jeans. Embrace your inner millennial and rock the flares with maximum swagger. Your booty will thank you.
Features:
– real leather details
– five pockets
– button closure
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Ltd
Machine wash cold
| waist | 94 cm / 36.7" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart