



Vintage Y2K Slip Dress in Pink Lace Fairycore
37.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage slip dress is a fairy dream come true in pastel pink.
Features:
– 91% nylon, 9% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, nylon |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Nylon |
Our model, Noemi is 177 cm / 69.0" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: M
| armpit to armpit (min) | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 44 cm / 17.2" |
| length | 71 cm / 27.7" |







