




Vintage Y2K Satin Corset Top in White
39.00 €
Out of stock
Description
This Y2K vintage top is the corset-meets-lingerie bra that’ll have you channeling your inner 2000s pop diva with a wink and a nod.
Features:
– hook & eye closure
– 30% cotton, 29% nylon, 21% polyester, 11% elastane, 9% viscose
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane, nylon, polyester, viscose |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 75C
| armpit to armpit (min) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 40 cm / 15.6" |
| bust | 90 cm / 35.1" |
| length | 46 cm / 17.9" |







