


Vintage Y2K Reworked Flare Jeans in Hand Painted Purple White
59.00 €
1 in stock
SKU: 30174
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: diesel, hand-painted, reworked, upcycled
Description
Reworked Y2K vintage flare jeans in purple and white with our whimsi weird star pattern. Hand-painted in our small home studio.
We used industrial-quality textile paint which is machine washable.
Made in Italy.
Recommended size: EU 32-34.
Features:
– four pockets
– snap fastener closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | purple, white |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Machine wash inside out
Labelled size: 26
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 18 cm / 7.0" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more