



Vintage Y2K Orange Midi Skirt
27.00 €
Out of stock
SKU: 30720
Category: Skirts
Tags: 2000s vintage style, fairycore grunge, low rise waist, tiered skirt
Description
This Y2K vintage tiered skirt is the fairycore grunge dream that’ll make you feel like you’re starring in your own 2000s music video.
Features:
– 100% cotton
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | orange |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: S
| waist (seam to seam) (min) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 53 cm / 20.7" |
| length | 63 cm / 24.6" |
Related products
-


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt 80s reworked cropped grunge skirt
29.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart