







Vintage Y2K Office Siren Flare Trousers in Black Wool Blend
49.00 €
1 in stock
SKU: 32116
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, black wool trousers, business suit pants, designer vintage, middle rise waist, office siren, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage wool blend trousers by Archie Pell are ready to unleash your inner office siren while making you feel like a CEO from the early 2000s.
Features:
– zip closure
– 53% polyester, 43% wool, 4% lycra
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | lycra, polyester, wool |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Archie Pell by Bruphils
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart