



Vintage Y2K Mesh Top in Red
27.00 €
1 in stock
SKU: 26962
Category: Tops & Tees
Tags: 2000s style clothing, long sleeve tee, mesh top, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage mesh top is the ultimate 2000s style clothing piece that channels your inner grunge queen, one red sleeve at a time!
Features:
– double-layered
– 100% polyester
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | red |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Polyester |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
labelled size: 34/36
| armpit to armpit | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| length | 52 cm / 20.3" |
| sleeves | 59 cm / 23.0" |
Related products
-


Vintage crop top 90s glitter stripe heart boob patch top
24.00 € Add to cart -


Vintage Crop Top 90s Reworked Festival Singlet in Black Lace
24.00 € Add to cart -


Vintage Ralph Lauren top 90s white knit minimalist singlet
34.00 € Add to cart -


Vintage Knit Top 70s Openwork Baby Tee in Pastel Green
24.00 € Add to cart