




Vintage Y2K Low Rise Flare Trousers in Maroon
34.00 €
1 in stock
SKU: 31573
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, low rise pants, low waist flares, wide leg trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage low waist flares are ready to teleport your style straight to the era of flip phones and chat room drama.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige, maroon |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Corduroy |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart