




Vintage Y2K Low Rise Flare Trousers in Black
34.00 €
Out of stock
SKU: 32119
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, cotton blend bottom, flare trousers, low rise waist, office siren, wide leg pants, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage low rise trousers are the ultimate cotton-blend bottoms for channeling your inner office siren while strutting like it’s the 2000s all over again!
Features:
– zip closure
– 65% cotton, 30% viscose, 5% elastane
– belt loops at the hips
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 44
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 85 cm / 33.2" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more