



Vintage Y2K Low Rise Bootcut Jeans in Blue
39.00 €
Out of stock
SKU: 31787
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, low rise waist, stonewashed flares, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage di-wa jeans are the ultimate throwback to the era where low rise waistlines and stonewashed flares ruled the fashion scene, making every step feel like you’re strutting down a 2000s runway.
Features:
– five pockets
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Di-Wa
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Labelled size: 27
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 18 cm / 7.0" |
| inseam length | 74 cm / 28.9" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more