







Vintage Y2K His Club Flare Jeans in Blue
27.00 €
1 in stock
SKU: 32334
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, flare denim pants, middle rise waist, stonewashed denim, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans by his club are the ultimate throwback to the days when stonewashed denim and bootcut pants were all the rage.
They’re fixed on the back – please check the pics! I priced them accordingly:-)
Features:
– four pockets
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
His Club
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart