






Vintage Y2K Guess Capri Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32185
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri jeans, cargo pants, Guess Jeans, low rise waist, short trousers, stonewashed denim, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo jeans by Guess are your ticket to reliving the early 2000s, one low-rise, stonewashed capri leg at a time!
Features:
– six pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Guess Jeans
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 28
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 41 cm / 16.0" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart