

Vintage Y2K Gin Tonic Wide-Leg Trousers in White
39.00 €
1 in stock
SKU: 32053
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, flare trousers, low rise waist, summer bottoms, white cotton pants, wide leg jeans, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage wide-leg trousers by Gin Tonic are the perfect throwback for when you want to relive the era of flip phones and frosted tips.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Cotton |
Gin Tonic
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart