




Vintage Y2K Flare Trousers in Brown Whimsigoth
39.00 €
Out of stock
SKU: 30469
Category: Trousers & Jeans
Tags: flare pants, low waist, vintage style, whimsigoth, Y2K, y2k flares
Description
Y2K vintage trousers – the perfect pair of flares that’ll have you feeling so whimsigoth, you’ll expect a crystal ball with every step.
Features:
– 98% polyester, 2% elastane
– built-in fringe belt
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Noemi is 177 cm / 69.0" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more