



Vintage Y2K Flare Jeans in Grey
37.00 €
Out of stock
SKU: 31694
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut denim pants, grey denim, low waist jeans, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage low-waist jeans by Bass & Co. are the sassy bootcut wonders that will have you strutting like it’s 2001, all while wondering where your butterfly clips went.
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Bass & Co.
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart