





Vintage Y2K Flare Jeans in Grey by Freeman T. Porter
49.00 €
1 in stock
SKU: 32129
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, flare jeans, grey bootcut pants, low rise waist, stonewashed denim, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage bootcut flare jeans by Freeman T. Porter are the ultimate throwback to a time when stonewashed denim and low-rise waistlines were as essential as your flip phone.
Features:
– snap fastener closure
– 78% cotton, 20% nylon, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, elastane, nylon |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Freeman T. Porter
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| waist (seam to seam) | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart