




Vintage Y2K Faux Shearling Coat in Beige
49.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage faux shearling coat is a blast from the past with its Penny Lane vibes. Perfect for keeping you warm and groovy in the noughties gem.
Features:
– button closure
– 100% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 58 cm / 22.6" |
|---|---|
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 67 cm / 26.1" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more