



Vintage Y2K Denim Micro Shorts in Grey
32.00 €
1 in stock
SKU: 30724
Category: Shorts
Tags: 2000s vintage style, denim micro shorts, low rise waist, Paris Hilton
Description
These Y2K vintage denim micro shorts are like a love letter to the early 2000s when low-rise waistlines ruled and Paris Hilton was everyone’s ultimate style icon.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 95% cotton, 5% spandex
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, spandex |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 29
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 5 cm / 2.0" |
Related products
-


Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Reworked Hand-painted Bermudas
39.00 € Read more