






Vintage Y2K Crop Cardigan in Black Knit Kidcore Flower
29.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage knit cardigan brings a touch of kidcore to your wardrobe. With its flower applique and cosy cropped style, it’ll transport you back to the early 2000s – and turn heads while doing it.
Features:
– hook & eye closure
– 100% cotton
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 46 cm / 17.9" |
|---|---|
| sleeves | 35 cm / 13.7" |
| length | 36 cm / 14.0" |
Related products
-


Vintage knit jumper 80s fluffy weird ugly Xmas sweater
34.00 € Read more -


Vintage Crocheted Cardigan 50s Rare Handmade Beige Lace Top
99.00 € Add to cart -


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart -


Vintage Knit Jumper 90s Oversized Sweater in Peach
24.00 € Add to cart