


Vintage Y2K Corset Top in Grey Snake Printed
27.00 €
1 in stock
Description
This snake-printed Y2K vintage corset crop top is a glimpse into the fashion fantasies of the early 2000s. Slip it on and unleash your inner Britney Spears music video extra. Just remember, low-rise jeans are optional.
Features:
– 92% polyester, 8% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | animal |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Polyester |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 40
| armpit to armpit (min) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 41 cm / 16.0" |







