





Vintage Y2K Carpet Pattern Flare Trousers in Brown
39.00 €
1 in stock
SKU: 32192
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, brown cotton pants, carpet pattern, flare trousers, middle rise waist, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare trousers are your ticket to strutting like it’s the early 2000s with a carpet pattern that could double as a conversation starter.
Features:
– zip closure
– 55% cotton, 42% viscose, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Hand wash only
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart