


Vintage Y2K Cargo Trousers in Gorpcore Khaki
27.00 €
1 in stock
Description
These khaki Y2K vintage cargo trousers are your ticket to teleport back to a time when popcorn tops and energy drinks were cool, gorpcore was the vibe, and your Nokia 3310 ruled your social circle.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton fabric
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 48 cm / 18.7" |
Related products
-


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart