



Vintage Y2K Cargo Trousers in Beige Gorpcore
32.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate companion for the nostalgic adventurer. With their cargo style, beige colour, and gorpcore vibes, you’ll be transported back to the early 2000s faster than you can say “MP3 player”.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 49% polyester, 41% cotton, 10% nylon
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, nylon, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: EU 38
| waist | 78 cm / 30.4" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart