



Vintage Y2K Cargo Shorts in Pink Cyber Grunge
34.00 €
Out of stock
SKU: 30488
Category: Shorts
Tags: 2000s, cargo, cyber grunge, fairycore grunge, vintage style, y2k grunge
Description
Y2K vintage capri pants – because nothing says “cyber grunge” like pink cargo shorts that can hold all your angst and snacks from the early 2000s!
Features:
– six pockets
– zip closure
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Labelled size:
| waist | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 46 cm / 17.9" |
Related products
-


Vintage denim shorts Reworked cut-out pocket tie-dye jeans
24.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage Lee denim shorts Reworked painted high waist jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage plaid shorts 80s hot pants beachwear
24.00 € Add to cart