





Vintage Y2K Cargo Jeans in Black
39.00 €
1 in stock
SKU: 31805
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, boyfriend pants, cargo jeans, workwear, y2k grunge clothes, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo pants are the ultimate ticket to reliving those early 2000s, when cargo pockets were big enough to fit all your flip phones and mix CDs.
Features:
– eight pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 30
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart