





Vintage Y2K Cargo Capri Trousers in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 32189
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bermuda pants, brown cotton bottom, capri pants, cargo shorts, low rise waist, pocketed trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo trousers are ready to bring back the low-rise revolution, complete with more pockets than you’ll know what to do with!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart