




Vintage Y2K Cargo Capri Pants in Khaki Green
29.00 €
1 in stock
SKU: 31279
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s vintage style, cargo capri pants, cyber grunge, Lee Cooper, low rise waist
Description
These Y2K vintage cargo capri pants by Lee Cooper are the cyber grunge throwback you need to channel your inner early 2000s rebel without a pause.
Features:
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Lee Cooper
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 14
| waist (seam to seam) | 46 cm / 17.9" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 44 cm / 17.2" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more