





Vintage Y2K Cargo Capri Pants in Beige Cotton
34.00 €
1 in stock
SKU: 32141
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, beige cotton, cargo capri pants, low rise waist, pocketed trousers, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo capri pants will have you strutting down memory lane in beige cotton style, with enough pocket space to carry all your 2000s nostalgia.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash cold, don't iron
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 55 cm / 21.5" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart