




Vintage Y2K Capri Jeans in Stonewashed Blue
37.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage denim pants are here to remind you of a time when capri jeans were the height of cutting-edge fashion, and low-rise was the only way to go.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 75% cotton, 22% polyester, 3% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured material | Denim |
Machine wash cold
Labelled size: 28
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 52 cm / 20.3" |
Related products
-


Vintage Dunlop shorts 80s white sports tennis hot pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Reworked Hand-painted Bermudas
39.00 € Read more -


Vintage Levi’s 590 Jeans 90s Reworked Bleached Denim Shorts
49.00 € Read more -


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Add to cart