







Vintage Y2K Boyfriend Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32437
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s vintage fashion, boyfriend cut pants, gender neutral, low waisted trousers, slouchy jeans, stonewashed denim, y2k grunge outfit, y2k style clothing
Description
These Y2K vintage jeans by Naxt are like stepping into a time machine that only plays early 2000s bops and serves up all the stonewashed denim vibes you can handle.
Features:
– five pockets
– button closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Naxt
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: 30
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart