





Vintage Y2K Art’z Modell Mini Co-ordinates in Blue
64.00 €
1 in stock
SKU: 31839
Category: Jumpsuits & Playsuits
Tags: 2000s style clothing, blazer skirt set, co-ordinates, office siren suit, short sleeve blazer, slim fit jacket, stewardess dress, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage co-ordinates set by Art’z Modell is your ticket to strutting through the office like a 2000s stewardess with a license to sass.
Made in Budapest
The skirt is two sizes bigger than the blazer!
Features:
– button closure
– 95% polyester, 5% lycra
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | lycra, polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Polyester |
Art'z Modell
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 34 (blazer) 38 (skirt)
| armpit to armpit | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| length (blazer) | 67 cm / 26.1" |
| waist (seam to seam) | 34 cm / 13.3" |
| length (skirt) | 44 cm / 17.2" |







