





Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 €
Out of stock
SKU: 23298
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Vintage trousers from the 2000s. Although time travel is a bit exhausting, this piece survived the breeze of times in really good condition. Closes with a zip & button and comes with two pockets. Our in-house rework team added a hand-printed sad face patch and shortened its legs to get this one-off look. Don’t hesitate, grab your daily dose of sustainable vintage fashion!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, elastane, polyamide |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Our model, Orsi is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| hip | 114 cm / 44.5" |
| length | 89 cm / 34.7" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more