



Vintage top Y2K reworked feminist emboridery knit jumper
34.00 €
1 in stock
SKU: 18991
Categories: Jumpers, Reworked Vintage
Description
This silvery grey knit jumper escaped from the early 90s in flawless vintage condition. We gave it a feminist twist with the hand-embroidered pattern. Fits more sizes, please check the exact measurements!
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Featured material | Mixed |
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Hand wash only
| shoulder | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 49 cm / 19.1" |







