



Description
An op-art patterned vintage skirt that escaped from the 90s in good condition. It’s an unlined piece with a zip & button closure. It’s pleated and has no pockets. Made from a natural cotton-viscose blend.
Additional information
| Color | black, white |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist | 79 cm / 30.8" |
|---|---|
| hip | 108 cm / 42.1" |
| length | 65 cm / 25.4" |







