



Description
This baroque patterned skirt closes with a zip and button at back and has pockets at the sides. It’s from the 80s and it’s still in perfect condition. Looks killer with chunky boots and crop tops.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, viscose |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold
Labelled size: 44
| waist | 81 cm / 31.6" |
|---|---|
| hip | 110 cm / 42.9" |
| length | 66 cm / 25.7" |
Related products
-


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt 80s reworked cropped grunge skirt
29.00 € Read more -


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Half Crop Acid Wash Jeans
29.00 € Read more