



Vintage Silk Shirt 90s Oversized Top in Blue
24.00 €
1 in stock
SKU: 26677
Category: Shirts & Blouses
Tags: 00s streetwear, 90s vintage fashion, collarless blouse, grunge outfit, oversized, pure silk shirt, y2k style clothing
Description
Insane pure silk vintage shirt, a sunlit 90s masterpiece still in flawless condition. It features blue silk fabric, a button closure and short sleeves. Save the planet, switch to vintage now!
Features:
– 100% silk fabric
– oversized cut
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | silk |
| Featured style | Short sleeved |
| Featured material | Silk |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Hand wash only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 27 cm / 10.5" |
| length | 75 cm / 29.3" |







