



Vintage Shorts 90s Reworked Summer Hot Pants
32.00 €
1 in stock
SKU: 25151
Categories: Reworked Vintage, Shorts
Description
Just look at these rad vintage shorts that came through our time tunnel straight from the ever-shining 90s! It’s in great condition and we reworked it a bit to be even cooler. We shortened it and added a matching tie. It features soft and natural rayon fabric, button & zip closure and two pockets.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | rayon |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Rayon |
Our model, Kamilla is 182 cm / 71.0" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: M
| waist | 67 cm / 26.1" |
|---|---|
| length at side | 35 cm / 13.7" |
| length at front | 45 cm / 17.6" |
Related products
-


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Add to cart -


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Add to cart -


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 € Add to cart